top of page

ÇOCUĞUMUN BALEYE OLAN YETENEĞİNİ NASIL ANLARIM?


@balerinanne - Öncelikle çocuğunuzun hobi olarak bale yapması için herhangi bir yeteneğe ihtiyacı yoktur, önemli olan istekli olmasıdır. 🥰

.

Benim yazdıklarım profesyonel olarak bale ile ilgilenmek isteyen çocuklar ve ailelerini bilgilendirmek içindir.👍🏻

.

Bir bale sanatçısı olabilmek için fiziksel yeteneğinizin yanı sıra zihinsel ve ruhsal olarak da yeterliliğinizin olması gerekir. Peki ebeveynler olarak çocuğumuzun hangi özelliklerinden onun baleye karşı yeteneği olup olmadığını anlarız derseniz sırasıyla şöyle sıralayabiliriz. . ✔️ Fiziksel olarak; öncelikle teknik bilgiye sahip değilseniz çok detaylı bir inceleme yapamazsınız ancak uzun ve ince fizik yapısının aranan ilk şart olduğunu bilmelisiniz. Sonrasında esnek olup olmadığına bakabilirsiniz, esneklik avantaj sağlar ama değilse de çok sorun olmaz sonradan da esneklik kazandırılabilir. Ayak şeklinin güzel ve düz taban olmaması gerekir. .

✔️ Ruhsal olarak; çok hassas ve kırılgan yapıda insanlar için bale mesleği pek uygun değildir. Balerin ve balet olmak için güçlü, sabırlı ve istikrarlı bir yapıya sahip olmanız gerekir. Eğer çocuğunuzun balenin disiplinli yapısından kaynaklanan zorlukların üstesinden gelebileceğinden emin değilseniz iki kere düşünmenizi öneririm. .

✔️ Zihinsel olarak; algısının ve görsel hafızasının iyi olması gerekir. Hızlı bir şekilde gördüğünü algılaması ve bedeninde uygulayabilmesi teknik gelişimi için çok önemlidir. .

✔️ Son ve en çok dikkat etmeniz gereken özellik ise çocuğunuzun dansa ve sanata gerçekten İLGİ VE SEVGİSİ olup olmadığıdır. Çünkü çok yetenekli bile olsa ilgisi olmayan çocuklar yeteneklerini kullanamazlar.

.

Tüm bunların yanında çocuğunuzun mutlaka bir bale sanatçısı tarafından incelenmesi gerekir. Çünkü burda açıklayamadığım birçok teknik detayın da bakılması gerekir.

.

📌 Balenin özellikle 3-7 yaş arası çocukların gelişiminde ciddi etkileri vardır. Yetenek şartı aranmaksızın tüm çocukların mutlaka bale yapmasını öneririm.

.


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page